Strona Główna / PORADNIK / podwiązka ślubna — dlaczego warto kupić, jaka jest jej historia?
podwiązka ślubna

Podwiązka ślubna — dlaczego warto kupić, jaka jest jej historia?

Istnieją pewne tradycje i zwyczaje ślubne, które przynoszą szczęście Parze Młodej. Jedną z takich tradycji jest zakładanie przez Pannę Młodą ślubnej podwiązki. Skąd wziął się ten zwyczaj i dlaczego warto kupić podwiązkę ślubną? O tym poczytasz w naszym artykule:

Podwiązki — znane już w średniowieczu

Podwiązka istniała już w średniowieczu — służyła wtedy do podtrzymywania pończoch. Podwiązki były wykonywane wtedy najczęściej ze skórzanych pasków. Podwiązki noszone z okazji ślubu były bogato zdobione i zdecydowanie bardziej ozdobne niż te, noszone na co dzień.

Podwiązka ślubna współcześnie

Współcześnie podwiązkę uznaje się jako akcesorium przynoszące dobrobyt i szczęście. Według tradycji zakłada ją się na lewą nogę, tę od serca, nie wyżej niż około 20 centymetrów nad kolanem.  Zwyczajowo, żeby podwiązka spełniła swoje zadanie i przyniosła Parze Młodej szczęście, to Pan Młody powinien ściągnąć Pannie Młodej podwiązkę w trakcie nocy poślubnej.

Podwiązka ślubna — dlaczego warto kupić?

Warto kupić podwiązkę ślubną jako dodatek do bielizny zakładanej w tym wielkim dniu. Podwiązka ślubna jest elementem, który dodaje smaczku całej stylizacji, a jednocześnie jest dobrą wróżbą na przyszłość.

Podwiązką ślubna — jaką wybrać?

Podwiązki ślubne są zazwyczaj niebieskie lub białe. Posiadają różną szerokość oraz zakres zdobień. Wykonane z koronki, delikatnego tiulu, ozdobione perełkami, cekinami czy haftami podkreślają piękno kobiecych nóg i dodają pewności siebie kobiecie, która je nosi.

Istnieje tradycja, według której Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć na sobie coś niebieskiego. Miało to zagwarantować szczęście w małżeństwie, zdrowe potomstwo oraz wierność męża. Stąd też ogromna popularność podwiązek w jasno błękitnym kolorze.

Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na założenie np. niebieskich kolczyków albo innych ozdób w dniu ślubu, śmiało możemy sięgnąć po podwiązkę w kolorze białym. Szczęście w małżeństwie — gwarantowane.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE
NEWSLETTER

NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA