Strona Główna / PORADNIK / jaki welon wybrać?
jaki welon do sukni ślubnej wybrać

Jaki welon wybrać?

Decyzja o tym, jaki welon założyć, jest jednym z głównych momentów w tworzeniu ogólnego wyglądu panny młodej w dniu ślubu. W przypadku welonów ślubnych mówimy o rozmiarach od 50 do nawet 300 cm długości, dlatego wiele narzeczonych jest przytłoczonych ogromną liczbą opcji. Welon ma za zadanie uwydatnić wygląd panny młodej idącej do ołtarza, dlatego decyzja o jego wyborze, wcale nie jest taka prosta. Różne rodzaje welonów i długości mogą całkowicie odmienić Twój ślubny styl.

Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać welon, nie szukaj dalej: przygotowaliśmy najlepszy przewodnik po stylach welonów ślubnych, wraz z poradami, które powinny pomóc dobrać idealny welon do idealnej sukni.

 

STYLE WELONÓW ŚLUBNYCH WEDŁUG DŁUGOŚCI

Welon ślubny typy FLYAWAY (do ramion): około 50 cm

Jak sama nazwa wskazuje, ten styl welonu ślubnego opada na ramiona. Welony ślubne do ramion to doskonała opcja dla panny młodej, która chce mieć tradycyjny welon, który nie konkuruje z detalami jej sukni. Ten typ welonu posiada gładki najczęściej woal, ponieważ zdobienia mogłyby przytłoczyć zarówno twarz, jak i dekolt panny młodej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet filigranowych oraz panien młodych gustujących w stylizacjach z lat 50. Sprawdzi się także przy sukniach krótkich lub o długości ¾ z zaznaczoną talią i rozkloszowanym dołem.

Asymetryczny welon ślubny do linii biustu 55 – 65cm

Jeśli chcemy uzyskać bardziej konserwatywny wygląd sukni, welon o długości do linii biustu z przodu, a sięgający do pasa z tyłu to elegancki sposób na zakrycie się bez noszenia obszernego bolerka. Taki typ welonu wdzięcznie opada na ramiona panny młodej dodając jej szyku i nieco tajemniczości. Jest to najczęściej wybierany rodzaj welonu, ponieważ pasuje do każdego modelu sukni ślubnej.

Welon sięgający talii – 70 – 75cm 

Ten typ welonu kończy się w miejscu, w którym suknia ślubna zaczyna się rozszerzać, dlatego szczególnie polecany jest kobietom o wyraźnie zaznaczonej talii. Dobierany jest najczęściej do sukni klasycznych, o prostych krojach oraz sukni o kroju litery A. W przypadku tego welonu można pozwolić sobie na mocne wykończenie w postaci koronki, szerokiej lamówki czy ozdobnych kryształów i perełek.

Welon ślubny typy FINGERTIP: około 100cm

Welon typu Fingertip wychodzi poza biodra panny młodej i jest popularnym wyborem, ponieważ pozwala na dostrzeżenie dowolnego wzoru z tyłu sukni. Polecany jest w szczególności kobietom o wyraźnie zarysowanych biodrach i udach. Taki typ welonu podkreśla linie sukni o kształcie litery A, ale także klasycznej rybki optycznie wysmuklając figurę panny młodej. Nie poleca się go kobietom, które zdecydowały się na suknię ślubną o długości 7/8, ponieważ może optycznie skrócić sylwetkę.

Welon typu MANTILLA: średnica od 100cm

Welon typu Mantilla to welon w stylu hiszpańskim tworzony na bazie koła o średnicy 100cm lub większej. Cechami charakterystycznymi tego typu welonów jest obszycie całego obwodu koła koronką, a także upięcie welonu w taki sposób, aby zaczynał się na czubku głowy. Poleca się go w szczególności do sukni w stylu vintage, ale także klasycznych rybek, czy sukni w kształcie litery A.

Welon ślubny typu Waltz: 100 – 190cm (w zależności od wzrostu panny młodej)

Ten styl welonu ślubnego jest również nazywany welonem baletowym. Welon walcowy z reguły opada do połowy łydki i jest świetną opcją dla tych, którzy chcą założyć dłuższy welon na przyjęcie, ale jednocześnie chcą mieć swobodę ruchów przez cały wieczór. Ten rodzaj welonu tworzy piękne kompozycje z sukniami o wąskich krojach. Nie poleca się go do sukien z długimi trenami.

Welon ślubny sięgający do podłogi (dobierany do wzrostu panny młodej)

Jest to welon dopasowywany do wzrostu panny młodej i długości sukni. Tworzony zazwyczaj z lejącego się materiału doda dodatkowej objętości wybranej sukni. Jest idealny dla panny młodej rozdartej między suknią balową, a bardziej opływową sylwetką.

Welon ślubny typu CHAMPEL (welon kościelny): około 270cm

Welon typu Champel spowija podłogę, sięgając nieco poza suknię panny młodej. Zazwyczaj jest mocno zdobiony koronką, dlatego pasuje do sukien gładkich lub o delikatnych zdobieniach. Idealny do sukni z trenem lub bez trenu – w tej sytuacji to właśnie welon tworzy jego iluzję.

Welon katedralny typu ROYAL (welon katedralny): od 300cm 

Najbardziej spektakularny i elegancki rodzaj welonu, który rozciąga się poza tren sukni ślubnej, a jednocześnie niewygodny. Ze względu na mocne wykończenia oraz samą ilość materiału jest to welon niezwykle ciężki. Welon typu Royal poleca się do sukien z trenami. Skromna suknia może nie zostać przy nim zauważona.

 

3 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ PRZY WYBORZE WELONU ŚLUBNEGO

1. Określ swój budżet

Miej na uwadze cenę. To, co może wydawać się cienkim kawałkiem materiału, może w rzeczywistości kosztować znacznie więcej niż przewidujesz, łatwo podnosząc koszt stylu ślubnego. Niektóre welony mogą nawet kosztować więcej niż sama suknia. Prosty welon może kosztować kilkaset złotych, podczas gdy bardziej ozdobne welony mogą sięgać do kilku tysięcy lub więcej. Pomysł na to, ile możesz wydać, pomoże ci od razu zawęzić opcje wyboru odpowiedniego welonu.

2. Zastanów się nad swoją fryzurą

Kok w porównaniu z długimi lokami może skutkować zupełnie innym ułożeniem welonu. Na przykład, jeśli decydujesz się na kok, możesz przypiąć welon pod nim, aby pochwalić się upięciem. Jeśli wyobrażasz sobie siebie w lokach, możesz przypiąć welon na czubku głowy, aby dodać objętości.

Jeśli chcesz dodać akcesoria do włosów do swojego wyglądu, powiedz o tym konsultantce z salonu mody ślubnej, co masz na myśli, aby pomogła Ci wybrać odpowiedni styl welonu, który będzie pasował zarówno do sukni, jak i do akcesoriów.

3. Przymierz wiele welonów ślubnych do swojej sukni

Twój welon pomoże ukształtować styl podczas wielkiego dnia, więc naturalnym jest, że będziesz potrzebować czegoś, co zrównoważy styl sukni, nie przesłaniając jej. Wygląd może się całkowicie zmienić po dodaniu welonu, więc ważne, aby panna młoda czuła się najpiękniejsza bez względu na wizję z jaką przyszła.

Nie bójmy się spróbować czegoś, na co normalnie nie zwróciłabyś uwagi. Możesz być zaskoczona efektem. Utrzymywanie dopasowanych elementów nie zawsze jest najlepszym sposobem na uzupełnienie sukni. Czasami mieszanie tekstur to świetny sposób, aby dodać trochę oryginalności. Na przykład welon z koronkowymi wykończeniami połączony z gładką suknią wzbogaci ogólne wrażenie.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE
NEWSLETTER

NEWSLETTER

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA